www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

Share | 
 

 U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 128
Location : N'karrik
Registration date : 29/03/2008

MesazhTitulli: U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt   Tue Apr 08, 2008 7:51 pm

Pjesa e trurit i cili pėrcakton nga vijnė zėrat tek kėta tė sėmuar psiqikisht nuk funksionon mirė.

Kėshtu mund qė truri tė dėgjojė diēka qė vjen jashtė", spjegoi udhėheqėsi i ekipit hulumtues Ralf Erkwoh.

Nė tė vėrtetė, zėrat janė vetėm nė kokė tė sėmurit. Pėr shkak tė defektit, tė sėmurėt nuk mund tė dallojnė zėrat, po bisedon dikush me ta ose janė vetėm haluciancion akustik.

"Truri gjatė dėgjimit ėshtė i specializuar pvr dy komponente: atė ēka dėgjojmė - dhe prej nga vie zėri" tha Erkwoh. Shkenctarėt tė cilėt kanė shqyrtuar shizofreninė deri tani janė marrė vetėm me analizėn e zėrave tė cilat tė sėmurėt i dėgjojnė, dhe jo atė se si ka ardhur deri te ajo qė ata i dėgjojnė kėto zėra.

Nga shizofrenia janė tė sėmurė rreth 1% e popullatės, dhe njė e treta e tė sėmurėve ka halucinacione dhe dėgjojnė zėra.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: