www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Ujė pėr shėndet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

Ujė pėr shėndet Empty
MesazhTitulli: Ujė pėr shėndet   Ujė pėr shėndet EmptyTue Apr 08, 2008 3:25 pm

Ujė pėr shėndet Water


Ujė pėr shėndet

"Kush ėshtė i sėmurė, ka etje?- kjo thėnie vėrteton se shumica e aneksave, kanė burimin nga marrja nė sasi tė vogėl tė lėngjeve.

Shtrohet pyetja: ē? lloj lėngjesh duhet pirė? Ujė nga ujėsjellėsi apo ujė mineral tė/pa gazuar?! Atėherė tė marrim mė mirė ujė mineral?
Po dhe jo, pasi ėshtė nė pyetje ēmimi.
Lėngjet e pemėve dhe perimeve pėrmbajnė nė fakt shumė vitamina dhe minerale, por edhe sasi tė lartė sheqeri. Kafja dhe ēaji tė merren vetėm nė masė tė caktuar, pasi kėto sikur pijet alkoolike largojnė nga trupi sasi tė madhe uji.

Sigurisht qė dini se njeriu mund tė jetojė rreth njė muaj pa ushqim, por vetėm 5 deri nė 7 ditė pa ujė!
Uji ėshtė lėng pa erė, pa shije dhe pa ngjyrė. Njeriu humb ēdo ditė rreth 1.5 deri 2.5 litra ujė, gjė qė duhet zėvendėsuar me anė tė pirjes sė rregullt tė ujit. Diku rreth 1.3 litra largojmė me urinim, 1 litėr me anė tė lėkurės dhe frymėmarrjes dhe rreth 300 ml me anė tė jashtėqitjes.
Rreth 2/3 e peshės trupore e pėrbėn uji. Kjo sasi uji nuk ėshtė e njejtė tek tė gjithė, varet nga mosha dhe gjinia.

Nga mungesa e ujit rritet rreziku i sėmundjes sė veshkėve, bllokimi dhe infeksioni i rrugėve tė urinimit, lėkura dhe mukoza thahet, qė mundėson depėrtimin mė tė lehtė tė virusėve dhe bakterieve nė mbrendi tė trupit.
Gjatė temperaturave tė larta, aktiviteve tė rėnda fizike, diaresė dhe etheve, shtohet nevoja pėr ujė. Ata qė djersiten shumė, ata qė shpesh janė nė lėvizje e udhėtim ose ata tė ciltė me kėnaqėsi shkojnė nė saunė, duhet tė llogarisin se duhet shtuar sasinė e ujit deri mė tri herė!

Etja shkaktohet kur trupi ynė ka humbur mė shumė se 0.5 % tė peshės nė formė tė ujit, d.m.th. njė person qė peshon 70 kg. ndjen etje pas njė humbje prej 350 ml te ujit. Shpesh ndodh qė kjo ndjesi tė mos pėrceptohet e sidomos nė pleqėri, kur bie aktiviteti i qelizave dhe receptorėve qė pėrceptojnė etjen.

Nė gjendje stresi fare pak mund tė pėrceptojmė etjen, qė ka pėr pasojė zvogėlimin e koncentrimit dhe shfaqjen e lodhjes.
Shkaktarė i shpeshtė i kokėdhembjeve ėshtė uji i pakėt nė organizėm.

Uji ndihmon tė humbni nė peshė, pa marrė parasysh se ē? lloj diete mbani. Uji nuk pėrmban kalori, por ama ndihmon nė harxhimin e energjisė p.sh. ata qė pinė 1.5 deri 2 litra ujė (edhe ata qė vuajnė nga mbipesha) nė ditė bėjnė djegien e 100 kilokalorive ( rreth 7000 kcal permban 1 kg ind djamor).
Gjatė ēdo ngrėnie, shoqėroni ushqimit lėngje, e veēanėrisht preferohet 0.5 l ujė (jo tė ftohtė) para ushqimit, sepse mbush lukthin dhe stimulon metabolizmin.

Varėsisht nga mbingarkesat dhe aktivitetet fizike qė kryejnė individė tė caktuar, marrja e lėngjeve nė sasi tė madhe ėshtė e domosdoshme. Sportet e ndryshme dhe kohėzgjatja e stėrvitjeve, bėn qė njė sportist tė humb 1 deri nė 4 litra lėngje me anė tė djersėve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ujė pėr shėndet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: