www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Kokėdhembjet te fėmijėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
n0rche
Administrator
Administrator
n0rche


Numri i postimeve : 183
Location : n'ShPiiiii
Registration date : 05/04/2008

Kokėdhembjet te fėmijėt Empty
MesazhTitulli: Kokėdhembjet te fėmijėt   Kokėdhembjet te fėmijėt EmptyTue Apr 08, 2008 6:36 pm

Cephalea) – kokėdhėmbja ėshtė simptom qė paraqitet nė 10% tė fėmijeve, nė moshėn parashkollore mė shpesh e mė rrallė te shkollarėt. Kokėdhėmbjet mė tė shpeshtė janė:

-migrenoze

-kokėdhembjet psikogjene

Migrena – deri mė tani nuk dihet shkaktari i kėsaj sėmundje, por nė bazė tė tė dhėnave anamnestike dhe specifikat qė janė: sulm i papritur i kokėdhėmbjes sė njėanshme e fort tė padurueshme, vjellje, zbehje, plogshti, konfuzione. Nė tė shumtėn e rasteve shenja e parė sulmit ėshtė fotofobija-defekte nė fushėn e tė pamurit, marrje mendėsh, ērregullime nė tė folurit dhe gjum tė thellė pas sulmit.

Kokėdhėmbjet psikogjene - janė tė shpeshta te fėmijėt e moshės shkollare ku janė prezente problemet sociale, familjare dhe problemet nė shkollė. Kėto kokėdhėmbje janė graduale tė ngadalshme dhe tė durueshme. Shėrohen me psikoterapi dhe me sanimin e problemeve tė lartpėrmendura.

Kokėdhėmbjet organike – shkaktohen nga ērregullimet intrakriale qofshin inflamatore apo degjernaritive, proceset expanzive, traumat, tumoret, hidrocefalusi, gjakderdhjet, aneurizmat kongjentiale, sinuset, ēregullimet e tė pamurit e tjera. Shėrimi etiologjik bėhet me sanimin e sėmundjes adekuate ku sanohet edhe dhimbja.

Terapia – te sulmet e rralla migrenoze jepet lingvaleta ergometrin 2 mg e kombinuar me kofein. Kurse te sulmet e shpeshta jepet propranolol (inderal 2mg) pėr kg peshė dhe atė 3 hėrė nė ditė ose provohet me trankvilizant. Shpeshėherė jepen edhe antiepileptikėt (karbamazepin, hidantoinat) por edhe largaktil nė raste tė vjelljeve tė vrullshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.noori-shala.tk
 
Kokėdhembjet te fėmijėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: