www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt Empty
MesazhTitulli: U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt   U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt EmptyTue Apr 08, 2008 7:51 pm

Pjesa e trurit i cili pėrcakton nga vijnė zėrat tek kėta tė sėmuar psiqikisht nuk funksionon mirė.

Kėshtu mund qė truri tė dėgjojė diēka qė vjen jashtė", spjegoi udhėheqėsi i ekipit hulumtues Ralf Erkwoh.

Nė tė vėrtetė, zėrat janė vetėm nė kokė tė sėmurit. Pėr shkak tė defektit, tė sėmurėt nuk mund tė dallojnė zėrat, po bisedon dikush me ta ose janė vetėm haluciancion akustik.

"Truri gjatė dėgjimit ėshtė i specializuar pvr dy komponente: atė ēka dėgjojmė - dhe prej nga vie zėri" tha Erkwoh. Shkenctarėt tė cilėt kanė shqyrtuar shizofreninė deri tani janė marrė vetėm me analizėn e zėrave tė cilat tė sėmurėt i dėgjojnė, dhe jo atė se si ka ardhur deri te ajo qė ata i dėgjojnė kėto zėra.

Nga shizofrenia janė tė sėmurė rreth 1% e popullatės, dhe njė e treta e tė sėmurėve ka halucinacione dhe dėgjojnė zėra.

U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt Shizo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
U caktua shkaku i "zėrave tė brendshėm" tė cilat i dėgjojnė shizofrenikėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shtetet te cilat e kan njohur shtetin e Kosoves

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: