www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Kur centimetrat janė mė tė rėndėsishėm se kilogramėt!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

Kur centimetrat janė mė tė rėndėsishėm se kilogramėt! Empty
MesazhTitulli: Kur centimetrat janė mė tė rėndėsishėm se kilogramėt!   Kur centimetrat janė mė tė rėndėsishėm se kilogramėt! EmptyTue Apr 08, 2008 7:52 pm

Njė lajm i keq pėr prodhuesit e peshoreve! Kush dėshiron tė dijė, pėr rrezikun qė i kanoset nga sėmundja e enėve tė gjakut, shtypja e lartė e gjakut ose diabeti, atėhere do duhej bėrė matja e perimetrit tė barkut.
Deri mė tani ka shėrbyer pesha trupore, pėrkatėsisht Body Mass Index(BMI), si parametėr pėr shkallėn e rrezikut nga sėmundjet e ndryshme. Mirpo, studimet mė tė reja tregojnė, se perimetri i barkut ėshtė faktor thelbėsor: nėse zvogėlohet perimetri i barkut pėr 1 cm, atėherė rreziku pėr sėmundjet e lartėpėrmendura bie pėr 5%!
Perimetri i barkut te femrat duhet tė jetė mė i vogėl se 90 cm, ndėrsa pėr meshkujt nėn 100 cm.
Njė matje e tillė bėhet thjesht, me anė tė metrit (qė pėrdorin rrobaqepset), mirpo pėr tė pasur rezultate mė tė mira, rekomandojmė tė pasoni ca sqarime qė do tė i jap nė vijim:
1)koha e duhur- kur duhet bėrė matja:

-nė mėngjes
-para shujtjes sė parė
-barku duhet tė jetė i liruar nga rrobat
-para pasqyre

2)nė cilėn pjesė tė barkut bėhet matja?

- Atje ku barku ka perimetrin mė tė madhė. Te shumica e njerėzve kjo ėshtė nė afėrsi tė kėrthizės.

3)Sa pėr krahasim ėshtė mirė tė bėhet matja e parė gjatė ekspiracionit, matja e dytė gjatė inspiracionit(nėse dallimi nė mes dy matjeve bėhet me kohė edhe mė i madhė, ėshtė shenjė serioze pėr rrezikun nga sėmundjet e sipėrpėrmendura).
Matjen e tretė e bėni nė gjendje tė relaksuar.
Pėr tė qenė mė tė motivuar, bėni foto krahasuese dhe vlerat i shėnoni nė tė, poashtu dhe datėn kur ėshtė bėrė matja. Matjen tjetėr mund tė bėni pas njė muaji dhe nė fund krahasoni vlerat me ato tė muajit tė kaluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kur centimetrat janė mė tė rėndėsishėm se kilogramėt!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kqyri artistet e njohur qysh jane kur jon te lyme edhe te pa

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: