www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Si tė lahen dhėmbėt?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
n0rche
Administrator
Administrator
n0rche


Numri i postimeve : 183
Location : n'ShPiiiii
Registration date : 05/04/2008

Si tė lahen dhėmbėt? Empty
MesazhTitulli: Si tė lahen dhėmbėt?   Si tė lahen dhėmbėt? EmptyTue Apr 08, 2008 8:07 pm

Armik i pėrbashkėt i dhėmbit dhe gingivave ėshtė "pllak". Pllak ėshtė shtresė ngjitėse,pa ngjyrė e cila formohet ne sipėrfaqen e dhėmbit.

Ėshtė shtresė ideale pėr zhvillimin e bakterjeve tė cilat me toksinat e tyre veprojnė nė dhėmbė dhe nė gingive,duke shkaktuar karijesin, inflamacion te gingivave dhe paradontopati.

Larja e rregullt e dhėmbėve me furē largon “pllak”-un dhe mbeturinat e ushqimit nga ana e brendshme dhe jashtme e sipėrfaqės sė dhėmbit.

Fijet e furēės duhet tė drejtohen nėn kėndin 45 shkallė nė mishrat e dhėmbėve dhe tė bėhen pak lėvizje rrotulluese duke mbajtur pak a shumė nė njė vend, e cila mundėson nė mėnyre tė gjatė fijet e jashtme tė largojnė “pllak“ brenda gingivės dhe ndėrmjet dhėmbėve. Nė secilin dhėmb tė mbahet rreth 10 sekonda.

Me pėrdorimin e furēės pastrohen vetėm 3 anėt e dhėmbit nga 5 sa janė.Pėr atė arsye dy anėt (ndėrmjet dhėmbėve) kėrkojnė kujdes tė veēant qė tė eliminohet grumbullimi I “pllak”- ės dhe I ushqimit. Duke u bazuar se kariesi dhe sėmundjet e gingivės fillojnė nė kėto vende,filli dentar (fije pambuku) duhet tė pėrdoret ēdo ditė.

Solucionet pėr shplarje ėshtė gjeja ideale si shtesė e furēės dhe fillit dentar.Ka rol tė dyfisht - ngadalson zhillimin e ”pllak”-es dhe ndihmon pėr parandalimin e karijesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.noori-shala.tk
 
Si tė lahen dhėmbėt?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: