www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Pc Drefagmenter

Shko poshtė 
AutoriMesazh
n0rche
Administrator
Administrator
n0rche


Numri i postimeve : 183
Location : n'ShPiiiii
Registration date : 05/04/2008

Pc Drefagmenter Empty
MesazhTitulli: Pc Drefagmenter   Pc Drefagmenter EmptyThu Apr 10, 2008 6:13 pm

Nė kompjuterin tuaj, ju pothuajse ēdo ditė krijoni, skedar tė rinjė, folldera tė rinjė, fshini ndonjė skedar apo follder tė cilėt nuk ju nevojiten mė; instaloni ndonjė program (softuer) tė ri, apo deinstaloni ndonjė tjetėr; apo edhe shkarkoni ndonjė skedar nga interneti. Por ēfarė ndodhė gjatė kėtyre veprimeve tuaja?

Ēdo skedar qė krijohet nė hard disk, vendoset nė njė vend tė caktuar nė tė. Kėshtu ju keni krijuar njė skedar tė ri dhe ndoshta keni fshirė ndonjė tjetėr nga hard disku i kompjuterit tuaj, ku nė te cilin janė krijuar edhe hapėsira tė zbrazėta me madhėsi tė ndryshme.

Si janė krijuar kėto zbrazėtira?
Kur keni krijuar ndonjė skedar me madhėsi mė tė madhe se sa ka pasur vend nė njė hapsirė tė caktuar, ai njė pjesė e ka vendosė nė hapsirėn qė sė pari e ka gjetė tė lirė dhe pastaj ka kėrkuar vend tė lirė dikund tjetėr. Kjo do tė thotė se skedari qe ju keni krijuar ėshtė vendosur nė dy apo mė shumė vende tė hard diskut tuaj.
…
Dhe ēka pason pas kėsaj?
Ju do tė shihni se kompjuteri juaj nuk do tė punoj ashtu si mė pare, dhe ju filloni tė mendoni se kompjuteri juaj nuk ėshtė nė rregull, sepse ndodhė edhe tė paraqiten probleme tė ndryshme, sipsh bllokimi i programeve kur ju jeni duke punuar, pastaj kur dėshironi tė hapni njė program ju duhet tė prisni disa minuta qe ai tė aktivizohet, etj.

Ēka duhet tė bejmė tani?

Asgjė tė jashtėzakonshme, tė gjithė nga ju mund ta beni, nuk duhen njohuri tė mėdha. Krejt ēka duhet tė bėni ėshtė t'i ndiqni hapat e mėposhtėm:

1. Start,

2. All Programs,

3. Accessories,

4. System Tools,

5. Disk Defragmenter.

Preferohet qe cdo muaj te defregmentohet disku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.noori-shala.tk
 
Pc Drefagmenter
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Tutorials-
Kėrce tek: