www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Teorema e qelizes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

Teorema e qelizes Empty
MesazhTitulli: Teorema e qelizes   Teorema e qelizes EmptySat Apr 12, 2008 6:44 pm

Qeliza ėshtė njėsia thelbsore, funksionale strukturale e tė gjitha organizmave tė gjalla. Ėshtė bartėse e jetės, sepse nė tė zhvillohen tė gjitha proceset jetėsore (funksionet). Qeliza ėshtė trupthi i cili ėshtė i mbėshtjellur me mbėshtjellės qelizor. Ajo ėshtė e mbushur me lėngun e dendur qelizor – citoplazmėm. Nė tė janė tė vendosura pjeset e imėta qelizore – organelet, tė cilat kryejnė funksione tė ndryshme jetėsore. Sipas formės janė tė ndryshme. Qelizat shtazore mund tė kenė formė tė drejtkėndėshit, pllakore dhe cilindrike (qelizat epiteliale), zgjatore (q. Muskulore), yjore (q. Eshtrore), tė degėzuara (q. Nervore) etj. Qelizat shtazore janė mė tė vogla se sa ato bimore. Tė mėdha janė disa qeliza speciale, siē janė vezet e shpendėve. Ndėr to vigan i vėrtėtė ėshtė veza e struthit, e cila ėshtė e madhe sa 36 vezė tė pulės
___________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Teorema e qelizes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: