www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Pilula qe te fshin kujtimet e kqija

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

Pilula qe te fshin kujtimet e kqija Empty
MesazhTitulli: Pilula qe te fshin kujtimet e kqija   Pilula qe te fshin kujtimet e kqija EmptyMon Apr 07, 2008 7:53 pm

Mjaft, kujtimeve te keqija: nje pilule e shoqeruar me nje terapi psikoanalitike mund te fshije nga truri i nje personi kujtimet me te keqija qe i kane shkaktuar trauma. Kesaj rradhe nuk eshte me subjekti i nje filmi si: “Ne qofte se me le, te fshij” dale ne kinema ne 2004, interpretuar nga Jim Carrey, por lajmi vjen nga nje grup kerkuesish nga Harvardi, dhe nga McGill University i Montrealit te cilet pretendojne te kene prodhuar nje pilule, me emrin e kodifikuar U0126, qe fshin kujtimet ne baze te zgjedhjes. Receta e tyre eshte publikuar ne numrin e fundit te revistes Journal of Psychiatric Research.
Kerkuesit mendojne se ky tip trajtimi mund te jete i nevojshem per te fshire nga memoria ngjarje traumatike si dhuna, perdhunimi, lufta etj.

ku ka arrit shkenca hehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pilula qe te fshin kujtimet e kqija
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: