www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Aroma e trendafilave forcon kujtesen

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

Aroma e trendafilave forcon kujtesen Empty
MesazhTitulli: Aroma e trendafilave forcon kujtesen   Aroma e trendafilave forcon kujtesen EmptyMon Apr 07, 2008 7:56 pm

Shkencetaret gjermane, pas nje eksperimenti konkret, kane arritur ne perfundimin se aroma e trendafilave ne kohen e gjumit gjalleron dhe forcon kujtesen e njerezve. Ne kete eksperiment u aktivizuan 74 vullnetare, te cilet duhej te mbanin mend dy objekte ose letra, duke permbysur letrat njeren pas tjetres. Nderkaq, disa nga “vullnetaret” thithnin arome trendafilash. Pastaj, shkencetaret vrojtuan veprimtarine e trurit te tyre ne kohen e gjumit.

Edhe gjate gjumit shkencetaret hidhnin ne afersi te krevateve solucion me ere trendafili. Te nesermen, te eksperimentuarit u pyeten se ēfare u kishte ngelur ne mendje nga objektet dhe letrat qe kishin pare. Pjesemarresit ne eksperiment qe nuhaten ne gjume arome trendafili mbajten mend 97,2% te letrave, ndersa ata qe nuk nuhaten, kujtuan vetem 86%.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Aroma e trendafilave forcon kujtesen
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: