www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Pirja e duhanit mė e dėmshme pėr femrat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

Pirja e duhanit mė e dėmshme pėr femrat Empty
MesazhTitulli: Pirja e duhanit mė e dėmshme pėr femrat   Pirja e duhanit mė e dėmshme pėr femrat EmptyTue Apr 08, 2008 3:18 pm

Pirja e duhanit mė e dėmshme pėr femrat 558547_smoking_girl


Pirja e duhanit mė e dėmshme pėr femrat se sa pėr meshkujt, njohtojnė shkenctarėt Danez nė njė artikull tė botuar nė revistėn "Journal of Epidemiology and Community Health" Shkenctarėt Danez konstatuan se vetėm edhe pirja e tri cigareve nė ditė mund tė rrisė rrezikun nga infarkti.

Pėr gratė tė cilat pijnė mė shumė se 25 cigare nė ditė, rreziku nga vdekja e hershme ėshtė katėr herė mė i madh se sa ato gratė qė nuk e pijnė duhanin. Ky rrezik tek meshkujt ėshtė dy herė e gjysmė mė i madh.

Duhani pėrmban supstanca tė cilat dėmtojnė hormonet Estrogjene, e cila mbron nga sėmundjet e zemrės dhe enėve tė gjakut. Rreziku mund tė parandalohet vetėm me ndėrprerjen e duhanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pirja e duhanit mė e dėmshme pėr femrat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pirja e duhanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: