www.Ks-team.co.nr
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.Ks-team.co.nr


 
ForumForum  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  Postimet e rejaPostimet e reja  

 

 Si te bejme Upgrade prej root ose konsole desktopin KDE ne Gnome

Shko poshtė 
AutoriMesazh
n0rche
Administrator
Administrator
n0rche


Numri i postimeve : 183
Location : n'ShPiiiii
Registration date : 05/04/2008

Si te bejme Upgrade prej root ose konsole desktopin KDE ne Gnome Empty
MesazhTitulli: Si te bejme Upgrade prej root ose konsole desktopin KDE ne Gnome   Si te bejme Upgrade prej root ose konsole desktopin KDE ne Gnome EmptyMon Apr 07, 2008 8:00 pm

se pari shkojm Kmenu >> System >> Konsole

ose si ne foto --> http://img486.imageshack.us/my.php?image=gnome01yj1.png

edhe pastaj shtypim komanden ne konsole:

-> sudo aptitude update

ose si ne foto --> http://img486.imageshack.us/my.php?image=gnome02ub8.png

ju lutem per ata qka kan probleme me ket komand instalojeni Adept dhe apt-get

dhe pastaj jepeni komanden ne vijim:
e
-> sudo aptitude install ubuntu-desktop pra dhe pastaj te kallxon qe a doni ta pranoni kit ofert yes or no atehere ju e shtypeni germen y

ose si ne foto --> http://img486.imageshack.us/my.php?image=gnome03ds8.png

pastaj te paraqitet nje dritare:

si ne foto --> http://img486.imageshack.us/my.php?image=gnome04th2.png

domethan kjo osht qe e pranoni oferten te display manager atehere ju klikoni aty si e kam pershkruar gdm pra dhe pastaj ok.

dhe ne konsol shkruani ket komand:

-> Exit

si ne foto --> http://img486.imageshack.us/my.php?image=gnome05eo3.png

pastaj shkoni KMenu >> Log Out

si ne foto --> http://img390.imageshack.us/my.php?image=gnome06tn7.png

pastaj klikoni tek End Current Session

si ne foto --> http://img390.imageshack.us/my.php?image=gnome07gs1.png

klikoni pastaj tek Session dhe zgjeni aty GNOME pra

si ne foto --> http://img390.imageshack.us/my.php?image=gnome08xc5.png

pastaj jepeni userin pasin e juaj qe keni caktuar gjat instalimit dhe hyni ne GNOME Me Sukses hehe.

************************************************** **********
per ata neqese dojn ta fshij KDE ateher ju kallxoj un tash:
************************************************** **********

atahere per ata qe dojn ta hiqin KDE krejt atehere shtypeni ne konsol ket komand

-> sudo aptitude remove kubuntu-desktop po mundeni edhe si komanda e meposhtme


-> sudo apt-get remove adept adept-batch adept-common adept-installer adept-manager adept-notifier adept-updater akregator amarok amarok-xine apport-qt ark arts bogofilter bogofilter-bdb bogofilter-common debtags digikam enscript fftw3 gtk-qt-engine gwenview hwdb-client-kde k3b kaddressbook kaffeine kaffeine-xine kamera karm katapult kate kbstate kcontrol kcron kde-guidance kde-guidance-powermanager kde-icons-mono kde-style-polyester kde-systemsettings kdeadmin-kfile-plugins kdebase-bin kdebase-data kdebase-kio-plugins kdebluetooth kdegraphics-kfile-plugins kdelibs-data kdelibs4c2a kdemultimedia-kfile-plugins kdemultimedia-kio-plugins kdenetwork-filesharing kdenetwork-kfile-plugins kdepasswd kdepim-kio-plugins kdepim-kresources kdepim-wizards kdeprint kdesktop kdm kdnssd keep kexi kfind kghostview khelpcenter kicker kio-apt kio-locate kipi-plugins klipper kmag kmail kmailcvt kmenuedit kmilo kmix kmousetool kmplayer-base kmplayer-konq-plugins knetworkconf knetworkmanager knotes koffice-data koffice-libs konq-plugins konqueror konqueror-nsplugins konsole kontact konversation kooka kopete korganizer kpdf kpf kppp krdc krfb kscreensaver ksmserver ksnapshot ksplash ksplash-engine-moodin ksvg ksysguard ksysguardd ksystemlog ktorrent kubuntu-artwork-usplash kubuntu-default-settings kubuntu-desktop kubuntu-docs kubuntu-konqueror-shortcuts kwalletmanager kwin kwin-style-crystal language-selector-qt libakode2 libarts1-akode libarts1c2a libartsc0 libavahi-compat-libdnssd1 libavahi-qt3-1 libcurl3-gnutls libdbus-qt-1-1c2 libexiv2-0.12 libflac++5c2 libgmp3c2 libgpgme11 libgsl0 libid3tag0 libifp4 libimlib2 libjasper-runtime libjpeg-progs libk3b2 libkcal2b libkcddb1 libkdepim1a libkexiv2-0 libkipi0 libkleopatra1 libkmime2 libkonq4 libkpimexchange1 libkpimidentities1 libkscan1 libksieve0 libktnef1 liblockdev1 liblua50 liblualib50 libmeanwhile1 libmimelib1c2a libmodplug0c2 libmpcdec3 libmtp5 libmysqlclient15off libnjb5 libofa0 liboggflac3 libopenexr2c2a libopenobex1 libpcre3 libpoppler1-qt libpq5 libpulse0 libpythonize0 libqt-perl libqt3-mt libqt4-core libqt4-gui libqt4-qt3support libqt4-sql librsync1 libruby1.8 libsamplerate0 libskim0 libsmokeqt1 libsqlite0 libtdb1 libtunepimp5 libxine1 libxvmc1 mysql-common networkstatus openoffice.org-kde openoffice.org-style-crystal perl-suid pmount poster psutils pykdeextensions python-kde3 python-qt3 python-qt4 python-sip4 python2.5-dev qca-tls qobex rdiff-backup ruby ruby1.8 scim-qtimm skim software-properties-kde speedcrunch vorbis-tools && sudo apt-get install ubuntu-desktop

huazuar nga nje forum shqiptar

me respekt n0rche : psss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.noori-shala.tk
 
Si te bejme Upgrade prej root ose konsole desktopin KDE ne Gnome
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si te bejme video prej 1 giga ne 20 mb
» qite dikon prej msn
» Si tja fikim dikujt PC prej msn
» program qe i mer filmat automatikisht prej rapidshare
» Program per me pastru pc prej file-v te tepert

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Ks-team.co.nr :: Sisteme Operative :: Linux-
Kėrce tek: